Kimchi, znane również jako tradycyjna koreańska marynata, to pikantne danie ze sfermentowanych warzyw. Ta przygotowywana od tysięcy lat, tradycyjna potrawa, jest podstawą koreańskiej diety.
Przyprawy używane do produkcji kimchi zależą od smaku preferowanego przez konsumentów - np. czosnek lub cebula, papryczki chili. Oprócz tego, że jest spożywane samodzielnie jako przekąska lub przystawka, kimchi jest często ponownie wykorzystywane w zupach lub innych daniach, które wymagają doprawienia sfermentowanymi produktami spożywczymi, takimi jak sos sojowy lub pasta miso.
Kimchi jest bardzo zdrowym daniem przygotowanym z warzyw i produktów niesezonowych, co sprawia, że jest to świetny sposób na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych do własnego stylu życia. Oprócz tego, że jest zdrowe, kimchi jest również tanie w wykonaniu, ponieważ prawie wszystkie użyte składniki są powszechnie dostępne. Gotowe kimchi można przechowywać przez kilka miesięcy, jeśli jest przechowywane w lodówce.
Kimchi jest doskonałym źródłem witaminy C - niezbędnego składnika odżywczego, który przyczynia się do wzrostu i naprawy komórek - a także manganu, niacyny, błonnika i różnych innych witamin i minerałów. Witamina C odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry i zwalczaniu infekcji. Wspomaga również gojenie się ran poprzez zwiększenie produkcji kolagenu w tkankach organizmu. Dodatkowo kimchi zawiera trochę białka wraz z witaminą B6, fosforanem wapnia i siarczanem magnezu; wszystkie te składniki przyczyniają się do utrzymania normalnych funkcji organizmu.
Przepis:
3 kapusty pekińskie
1 cebula
3-4 cm korzenia imbiru
6 ząbków czosnku
1 jabłko
50 ml sosu sojowego
100 gramów mąki ryżowej + 200 ml wody + 30/40 gramów cukru
3 marchewki
1 por
1/2 pęczka szczypiorku
1 i 1/2 szklanki koreańskiej papryki (gochugaru).
Sposób przygotowania:
Kapustę pekińską płuczę i kroję na 3 cm kawałki
Układam warstwami, soląc porządnie każdą z nich. Zalewam wodą do połowy ilości kapusty. Dociskam czymś ciężkim i zostawiam na około 2h. Następnie sprawdzam, czy kapusta zmiękła i puściła sok.
Odlewam wodę i płuczę. W zależności od tego jak słoną lubicie kapustę, płuczcie ją tak długo, aby uzyskać preferowaną słoność.
Marchewkę kroję w paski
Por i szczypiorek w ok. 1 cm krążki.
Przygotowuję pastę z imbiru, cebuli, czosnku, jabłka i sosu sojowego miksując wszystko w blenderze.
Przygotowuję kleik mieszając wszystkie składniki na patelni i gotując powoli, aż wszystko się połączy.
Mieszam kapustę, poszatkowane warzywa i przygotowaną pastę w dużej misce, dodaję koreańską paprykę oraz kleik i mieszam razem.
Powstałe kimchi pozostawiam w temperaturze pokojowej na około 24 godziny, aby rozpoczął się proces fermentacji (będzie miało specyficzny zapach).
Po tym czasie przekładam do słoików i przechowuję w lodówce.
Smacznego :-)
Comments